Miminko bez plínek 2

V minulém příběhu chybělo několik aspektů, na které mě upozornila diskuze. Děkuju a doplňuju.

Proč to dělám?
Výhody:
 • je to přirozené
 • těší mě, že můžu reagovat na potřeby karolíny
 • těší mě, že tak pěkně komunikujeme
 • máme pěknou zdravou prdelku
 • neobjímám (pořád) balík plínek, ale rozkošné miminko

že je to i ekologicky přínosné nebo šetří peníze, to jsou jen vedlejší produkty metody, ne důvod začínat s ní (v našem případě)

plínky

Nehody se samozřejmě stávají. já sice tuto metodu nazývám komunikační bezplínková, plínky to ovšem nevylučuje. znám dost maminek, které používají papírové, třeba venku nebo v noci, nebo pořád, ale při přebalování nabídnou i „záchod“. já používám látkové z několika důvodů: a) mám jich plnou krabici po bráchovi

b) líp poznám, jestli je suchá nebo mokrá, což mi umožňuje dekódovat signály a navíc nemusím stresovat

některé přírodní národy taky alternativy plínek používají (inuit, kanadští eskymáci: na dlouhé cesty je kožich vycpán např. zaječí kůží) bernadette robbe citována v Infant Potty Training, Laurie Boucke, Colorado 2002

díky (částečnému) používání plen je to metoda použitelná i v našich podmínkách. ovšem autorka knihy diaper free! ingrid bauer, která žije v kanadě, se opravdu bez plen obešla.outandabout

Rodinní příslušníci

spolupracují. tatínek ví taky moc dobře, že chce karo po probuzení čurat a není pro něho žádný problém reagovat. „trefy“ nás oba těší, nehody nermoutí. dokonce i dvouletý niki spolupracuje, sám sice zapomíná, ale na karolínu upozorňuje, když „nehlídám jako ohař“, a kdyby byl trošku zručnější a silnější, chodil by s ní čůrat on, nočník už jí nosí. i babička – moje úplně normální máma, která nás úplně normálně balila- byla překvapená, že signály pochytila.

časově náročné?

nemám ten pocit. normálně dělám ženu v domácnosti, pomáhám manželovi ve firmě a k tomu překládám knihu (jak jinak než k tématu). kdybych se měla zabývat jen vylučováním, opravdu bych nic jiného nedělala. navíc komunikace funguje tím hůř, čím víc se člověk fixuje.

ochrana přírodního prostředí

na internetu najdete všechno: odborné studie o škodlivosti papírových plen i o škodlivosti látkových plen – záleží na tom, kdo si studii zadal. podle „nezaujatých zdrojů“ jsou v současné době obě varianty stejně škodlivé. jedny pleny se pálí, jedny se perou.

nejsem sice fanatik, ale na životním prostředí mi záleží. nehlásám zpátky na stromy, ale:

 • recykluju
 • používám ten „nejneškodlivější“ prací prášek
 • šetřím energií (spotřebu plen máme třetinovou ve srovnání s 24hodinovým balením)

o svěračích a magické 2 příště, musím sáhnout po literatuře.

Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková)

Před patnácti lety jsem se zamilovala do výhod bezplenkové komunikační metody. Moje tři děti a stovky ostatních miminek, se kterými jsem za tu dobu mohla pracovat, mi s rozzářenýma očima dokázaly, že takhle je to správně.

Stejný úsměv chci vykouzlit i na tváři tvého miminka. Ukážu ti, jak lépe porozumět jeho potřebám a jak zlepšit vaši vzájemnou komunikaci.  

  Jsem překladatelkou knih Koncept kontinua, Naše děti naše světy či Miminka v bezpečí, šéfkou bezplenkového mokoshopu a autorkou eBooku Bezplenkovka LIGHT a Bezplenkovka v kostce. Celý můj příběh si můžeš přečíst tady

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.