Jde to i bez plen

Jde to i bez plen

Komunikační bezplenková výchova k čistotě od nejrannějšího dětství

Co to je?

Je to výchova k čistotě,  která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi matkou (či jinou osobou, která se o dítě stará) a miminkem.

angl.

infant potty training (IPT), elimination communication (EC)

nem.

sauberbleiben, topffit

windellos1

Jak to funguje?

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak miminko podrží, aby si ulevilo. V kulturách, ve kterých se tyto vědomosti stále ještě předávají z generace na generaci, to mají maminky lehčí – snáze dovedou kombinaci intuice, pozorování a časování uskutečnit – uvést v praxi -. použít v praxi

4 kroky ke svobodě od plen

Signály:

Miminko začne být nespokojené (bez jiného zjevného důvodu), vrtí se, mrčí nebo se naopak ztiší. Při kojení přestane pít, pokud je uvázané v šátku, začne „bojovat“ – jednoznačně chce ven. V noci se mimi probudí nebo alespoň přejde do fáze lehkého spánku. Jedno miminko dokonce šilhalo, když muselo čurat. Větší děti používají širokou paletu víceméně jednoznačných signálů: sáhnout si mezi nohy (nebo na plenu), pohybovat se směrem k nočníku nebo koupelně, či si zalézt někam do kouta, přerušit koncentrovanou hru,..

každé dítě má svůj vlastní rejstřík, který se v závislosti na věku mění vyvíjí kombinuje

velice často však komunikace ze strany dítěte není znatelná, proto pomáhá:

 

Časování

Většinou musí miminka (ale i dospělí) po probuzení čurat. A potom také po kojení (nebo během) apod. Vyprazdňování močového měchýře je dopoledne intenzivnější než odpoledne, v noci (během spánku) se hormon soundso stará o vylučování skoro minimální – omezené.

 

Intuice

funguje i u nepřírodních národů. když vám nějaký vnitřní hlas vykládá: musíme na záchod, je radno ho poslech out.

 

Komunikace

Komunikace je věc dvoustranná, což znamená, že nemůžeme donekonečna očekávat, že naše dítě . Pomůže mu zavést „čurací“ zvuk jako např. „sss“ nebo „ššš“, které si dítě spojí s „teď můžu“ (pozor na zvuky, které naši příbuzní používají k tišení miminek, v odpověď na ššš by mohli být pokakáni, zvuk podobný pfff taky není nefunkční)

Dalším užitečným komunikačním prostředkem je znaková řeč – např. T (angl. zn. pro toilet). Tuto maličkost oceníte hlavně v období, kdy miminko ještě nemluví, ale přitom už jednoznačně ví, kdy a kam se chodí na záchod, ale potřebuje pomoc.

splitpants_vorn

Jak a kdy začít?

Nejlépe hned. Miminka s plínkou si během několika měsíců zvyknout považovat plínku za záchod. Většina kultur začíná v období prvních tří- čtyř měsíců.

jak

Udělejte si relaxační odpoledne, v příjemně teplé místnosti a nechte mimi bez plínky. Pozorujte. Pokud vidíte, že čurá, použijte „čurací“ zvuk.

Hlavně žádný stres, ono to pak nefunguje. Nejde o to, ušetřit co nejvíc plen, jde o to, zesílit komunikaci s dítětem, reagovat na další z jeho potřeb.

Znáte to? Rozbalíte chlapečka a čeká vás vodotrysk? Začít se dá tedy i při tomto přebalování.

Když miminku nabídnete možnost ulevit si do (nočníku, záchodu, keře,…), s radostí této varianty využije

Pleny ano či ne?

Ano i ne. Pleny ano, jako pojistku (backUp), pokud je vám bezplínková představa nepříjemná (stresující). Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat- být v mokrém, a vy lépe zkontrolujete: aha, tady ten kvikot (pláč, smích, záchvat) bylo varování.

Pleny ne: některé maminy mají daleko lepší intuici, když jejich miminko plenu nemá.

Co miminku obléct?

Základem je oblečení, které lze rychle vysléct. (V našich krajích to bez oblečení většinu roku nejde). Osvědčily se docela jednoduché kalhoty na gumu a tričko. Dupačky by měly mít v rozkroku zapínání. V Číně se používají kalhoty s volným rozkrokem: není třeba nic vyslékat, což oceníte hlavně u mobilních dětí, stačí podržet v čurací poloze a hotovo

na co to všechno?

1                    na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,…) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat

2                    dříve nebo později se tematikou musíme tak jako tak zabývat a je daleko příjemnější dříve než později, kdy děti objevují svět (a konzumují i jiné věci než jenom mléko

3                    zesílená komunikace je báječný pocit, což dávají i miminka najevo

4                    každá suchá plena je i příspěvkem pro životní prostředí

5                    v době, kdy je dítě schopno samostatně své vylučování ovlivňovat, je už obeznámeno s hygienickou normou dospělých

china_topf

není to fixace na vylučování?

Není. Pravděpodobnost, že budete úspěšná, je dokonce daleko větší, pokud se fixaci podobný přístup nekoná. Tedy například na vycházce či na nákupu je přitom ta správná porce pozornosti, a vyrovnanost dávka ablenkung. Pokud se staráme o výživu dítěte, jedná se o fixaci na jídlo?…

 

není to drezúra rodičů?

Ale vůbec ne. Metoda se proto jmenuje komunikační, protože je založena na vzájemné komunikaci. Pokud reagujeme na pláč miminka, který znamená hlad nebo únavu, také se nejedná o drezúru rodičů. (A pokud váš dobře vychovaný pes stojí u dveří s vodítkem v zubech, má vás dobře vychované, když reagujete a v zájmu ochrany koberců ho vezmete ven :-)

není to časově náročné?

Je pravda, že miminka čurají častěji než dospělí, ale za časově náročnou bych tuto metodu neoznačila. Pokud dítě dáváte čurat během přebalování, je to jen pár sekund navíc, pokud je dítě úplně bez plen, je čas, který potřebujete na sundání a natáhnutí kalhot – sečteno během dne- přibližně stejný, jako celkové vybalení z pleny, mytí, zabalení pleny a praní (nebo nákup) plen.

děti přece neovládají svěrače

Děti se díky komunikační metodě učí vědomě uvolnit svěrací svaly, což je jednodušší.

Ale i vědomé zadržení je už i u docela malých miminek možné, i když se jedná o pár sekund.

 

Díky možnosti vyprázdnit močový měchýř či tlusté střevo na určené místo (nočník),

 

¨Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak.

Dítě, které se začne učit na nočník v novorozeneckém věku, se postupně naučí vědomě ovládat svěrací svaly už v nejranějším dětství. V době, kdy je schopno svěrače ovládat stoprocentne, je už velice dobře obeznámeno s hygienickou normou dospělých.

 

Lékaři a odborné publikace v západních zemích standartně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Nezmiňují však, že tento 20 – 24 měsíční model představuje nejzažší hranici a ne průměr dokonalého vývoje svěracích svalů.

 

Daleko trefnější by bylo definovat ukončení vývoje svěracích svalů věkem 12 – 24 měsíců, přičemž by rok a půl odpovídal průměrnému věku, ve kterém je dítě schopno přijatelně ukončit hygienickou výchovu, s tím, že mu ještě občas musí být připomenuta.“

(Infant Potty Training, Ingrid Bauer, 2000)

splitpants_hinten

děti přece čurají i v noci

Ve fázi hlubokého spánku děti nečurají. Většinou procitnou do polospánku, který se vyznačuje jinou frekvencí dechu než spánek hluboký a je doprovázen větší tělesnou aktivitou. Dítě s převaluje, vzdychá, někdy procitne docela. Děti, které vyrůstají s BKM jednak vyprázdní močový měchýř před spaním, jednak reagují i v noci na signály svého těla a většinou se probudí. V noci se navíc hormon souso stará o zpomalené plnění močového měchýře, podle frekvence kojení je pak noční čuráníá 1-2.

Zkušenosti dokonce ukazují, že je jednodušší dosáhnout bezplenového stadia nejdříve v noci a teprve poté i přes den. U konvenčně balených dětí je noční plena proto tak mokrá, že ji naplnilo první ranní čurání – většínou pořádné.

 

předčasná výchova k čistotě je škodlivá

Ano, řeč je o zastaralých metodách pravidelných sezení na nočníku bez ohledu na potřeby dítěte či založené na principu odměn nebo trestů. Komunikace je věc pozitivní.

 

(c) Barbora Berlinger 2005

Originál: http://members.aon.at/komunikace/

Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková)

Před patnácti lety jsem se zamilovala do výhod bezplenkové komunikační metody. Moje tři děti a stovky ostatních miminek, se kterými jsem za tu dobu mohla pracovat, mi s rozzářenýma očima dokázaly, že takhle je to správně.

Stejný úsměv chci vykouzlit i na tváři tvého miminka. Ukážu ti, jak lépe porozumět jeho potřebám a jak zlepšit vaši vzájemnou komunikaci.  

  Jsem překladatelkou knih Koncept kontinua, Naše děti naše světy či Miminka v bezpečí, šéfkou bezplenkového mokoshopu a autorkou eBooku Bezplenkovka LIGHT a Bezplenkovka v kostce. Celý můj příběh si můžeš přečíst tady

Komentáře

 • Hosting 31.07.2017 01:03

  Ja jsem pred nedavnem zakladala diskuzi, ze Terezka chodi na nocnik, jestli ma cenu nechavat bez plen a nektere maminky mi psaly presne to, ze do roka a pul to nemuze pochopit, ze neumi zadrzet moc.

  • Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková) 09.09.2017 18:12

   V ebooku „Bezplenkovka v kostce“ publikuji clanek psycholozky, ktera BKM zna, a ktera na tuhle poveru odpovida na zaklade zdravotnickych vyzkumu. Pokud potrebujete argumenty, doporucuju, je to hutne cteni.
   Bora

 • Site 16.06.2016 18:27

  Ahoj maminky, chci se vam pochlubit s nasi Terezkou. 9.9. nam byl jeden rok a jsme pres den bez plen uz tyden

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.