Byl Ježíšek bezplenkové miminko?

Byl Ježíšek bezplenkové miminko?

Před nedávnem se mi dostala do ruky série článků od Amber Hatch, autorky knihy Practical Guide to Baby-Led Potty Training from Birth (Praktický návod na učení na nočník podle potřeb dítěte od samého narození). Editorka knihy jí spoustu zajímavých informací vyškrtala. A Amber je hodila na blog.do-betlema

Já je za zajímavé považuju. Shánět informace o tom, jak vypadalo učení na nočník a přebalování v pradávných dobách, je opravdu náročné. Dlouho to nikdo nepovažoval za důležité, takže se o tom nepsalo. A pokud nějaké informace najdeme v příručkách péče o dítě, nemáme jistotu, že se jich rodiče drželi.

Takže jak to teda bylo? Miminka mají potřeby pořád stejné, ale pohled do historie nám nabízí nepřeberné množství různých způsobů péče.

První písemné zprávy se datují do starého Řecka. Píše se rok 175 a lékař Galen píše: „Když miminka pláčí nebo jsou neklidná, měli bychom si uvědomit, že došlo k podrádění něčeho v jejich těle nebo duchu…. Když jsou hladová nebo žíznivá, nebo když se potřebují vyprázdnit, dávají tuto svou potřebu najevo neklidem, podobně jako v případě podráždění.“ [1]

To si Galen pravděpodobně nevycucal z prstu, ale vypozoroval. Když navíc uvážíme, že se v teplých krajích miminka nebalí do plen ani dnes, je velice pravděpodobné, že byl Ježíš opravdu bezplenkové miminko.

Ale proč je tedy v koledách: „a do plének ho zavinula?“ Protože v době, kdy koledy vznikaly, už miminka do plének balil kde kdo. Móda balení byla rozšířená v Anglii už od středověku. V knize Baby Wisdom popisuje Deborah Jacksonová, že to bylo balení velice komplikované a trvalo až dvě hodiny. Proto se v 16. století doporučovalo přebalovat třikrát za den. Toho se ale nejspíš taky nikdo nedržel, jak uvádí jinde: „Nejlépe prospívají dítka ponořena do vlastní výživné sťávy.“ Br. [4]

A kdy začínalo učení na nočník? Ludvík XIII nosil LP 1601 pleny do devíti měsíců, poté košilku bez spodního prádla. [5] To byl pravděpodobně věk, kdy se začínalo s učením na nočník.

V té době byl hlavní motivací strach ze zácpy. A pravidelná stolice. Ludvíkovi XIII aplikoval jeho lékař tisíce nálevů a čípků, aby docílil pravidelného vyprazdňování tlustého střeva. To zní opravdu lákavě.

A tady jsem objevila jádro pudla. V temném středověku se s dětma nikdo nemaloval. Posadit na nočník a nechat sedět tak dlouho, než něco vyrobí. John Lock to popisuje následovně: „Toto je potřeba dodržovat ve stejnou dobu každý den, nejlépe po snídani. Posaďte dítě na nočník a dejte mu a jeho chůvě důrazně najevo, že žádné vyrušování, ať jídlem nebo hraním, nepřichází v úvahu. Když ho donutíme, bude se muset snažit, a já nepochybuji, že se to pro dítě rychle stane přirozeným.“ [6]

V půlce 18. století vystoupil proti balení do plen sám Jean Jacques Rousseau. V Anglii opravdu začalo vycházet z módy. A přesně do té doby se datuje velice rané rigidní učení na nočník. [8]

Přijde mi těžké uvěřit, že „civilizovaná“ Evropa zapomněla, co věděli staří Řekové, a že se tak hrozně nerada rozpomíná. Přebalování třikrát za den už tu taky jednou bylo. Učení na nočník za pomoci donucovacích metod jsem zažila ještě i mezi svými vrstevníky.

A přesto považuje spousta lidí bezplenkové miminko v suché a čisté plence nebo kalhotkách za nehygienické. „Fuj, takový humus,“ kroutí hlavou a vůbec mě nechtějí poslouchat. Paradox, nemyslíte? Půjdem spolu do Betléma, inspirovat se?

Originál i s odkazy na literaturu najdete TADY.

Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková)

Před patnácti lety jsem se zamilovala do výhod bezplenkové komunikační metody. Moje tři děti a stovky ostatních miminek, se kterými jsem za tu dobu mohla pracovat, mi s rozzářenýma očima dokázaly, že takhle je to správně.

Stejný úsměv chci vykouzlit i na tváři tvého miminka. Ukážu ti, jak lépe porozumět jeho potřebám a jak zlepšit vaši vzájemnou komunikaci.  

  Jsem překladatelkou knih Koncept kontinua, Naše děti naše světy či Miminka v bezpečí, šéfkou bezplenkového mokoshopu a autorkou eBooku Bezplenkovka LIGHT a Bezplenkovka v kostce. Celý můj příběh si můžeš přečíst tady

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.