BKM- co to je bezplenková metoda?

BKM- co to je bezplenková metoda?

Nejstarší způsob péče o vylučování potomků, znovuobjevený a adaptovaný na životní styl civilizace třetího tisíciletí. Jedná se o součást kontaktního rodičovstí, tzv. attachment parenting,  které se vyznačuje silným poutem mezi dítětem a rodičem.

Miminko už od narození dává najevo, že musí, a maminka ho v pravou chvíli podrží nad nočníkem, aby si mohlo ulevit mimo plenu.

Na co to všechno?

1. Je to logické:
na všechny ostatní potřeby miminka reagujeme (hlad, zima, potřeba být nošen), proč bychom měli ignorovat jeho potřebu vylučování?

2. Je to logické

nejzdravější plena je suchá plena. Dětská pokožka není v kontaktu s močí a stolicí a není tak ohrožena opruzeninami, stolice se nemůže zanést do močových cest, nehrozí záněty apod.

3. Je to ekologické

jakákoliv plena představuje zátěž pro životní prostředí, proto je snížení jejich spotřeby pro přírodu příznivé.

Jak poznám, ze miminko musí?

1. Signály

Miminko začne být nespokojené (bez jiného zjevného důvodu), vrtí se, mručí nebo se naopak ztiší. Při kojení přestane pít. Pokud je uvázané v šátku, začne „bojovat“ ven. V noci se mimi probudí nebo alespoň přejde do fáze lehkého spánku, která se projevuje zvýšenou tělesnou aktivitou a jinou dechovou frekvencí. Miminka mají širokou paletu, jak na svou potřebu upozornit: mohou začít škytat nebo dokonce šilhat, větší a mobilnější si mohou sahat na plenu nebo se mohou pohybovat směrem k nočníku nebo koupelně. Miminka, která mají během vylučování ráda soukromí, si zalezou někam do kouta. Někdy je signálem i pouhé přerušení koncentrované hry a pohled „doblba“. Každé dítě má svůj vlastní způsob, který se v závislosti na věku mění. Pokud máte pocit, že komunikace ze strany dítěte není zřetelná, můžete se spolehnout na:
2. Časování
Většinou musí miminka (ale i dospělí) čurat po probuzení. A potom také po kojení, nebo velice často během kojení. Vyprazdňování močového měchýře je dopoledně intenzivnější než odpoledne. V noci (během spánku) je omezené až minimální. A také se mění s věkem. Novorozenec musí po probuzení skoro okamžitě, dvouleté dítě dá kolikrát přednost snídani a teprve potom chce na nočník.
3. Intuice

Funguje i u „nepřírodních“ národů. Pokud vám nějaký vnitřní hlas říká, musíme na záchod, je lepší nechat ležet práci a jít. Nebo pokud už jste v koupelně a ptáte se proč, když vy nemusíte. Musí vaše miminko v šátku.
4. Komunikace
Pokud miminku už brzy nabídnete způsob, jak vám dát jednoznačně najevo, že musí, usnadníte si celé bezplenkování. Nejste odkázáni jen na pozorování a nemusíte čekat, až vaše miminko začne mluvit. Pomožte mu „čuracím“ zvukem jako např. „sss“ nebo „ššš“, které si dítě spojí s můžu“ a brzy ho začne napodobovat. Dalším užitečným komunikačním prostředkem je znaková řeč, např. T (anglický znak pro Toilett, záchod). Děti jsou schopné už od sedmi měsíců znak zopakovat. Velice to oceníte, když ještě nemluví, ale přitom jednoznačně ví, kdy a kam se chodí na záchod. Jenom ještě potřebují asistenci.

 

Co miminku obleču?

Základem úspěchu je jednoduché oblečení. Jednoduché kalhoty na gumu a tričko, případně body nezapnuté. Dupačky by měly mít v rozkroku zapínání. V Číně se na venkově běžně používají kalhotky s volným rozkrokem, které jsou podle potřeby vycpané složenou čtvercovkou. Mají tu výhodu, že není potřeba nic vysvlékat,
stačí podržet v čurací poloze. Oceníte to hlavně u mobilnějších dětí, které nemají rády, když je položíte na přebalovák.
Jako pojistka se osvědčily látkové pleny či pratelné dámské vložky – tak vaše miminko neztratí spojitost mezi čuráním a nepohodlím, a vy máte lepší zpětnou vazbu: „Aha, tady ten kvíkot, pláč nebo ztišení bylo varováním“. Navíc jsou období, kdy se hodí i jednorázová moltexka: noc strávená na návštěvě, delší cesta bez možnosti čurání apod.

Vždy ale s miminkem komunikujte a mokrou plenu či kalhoty vyměňte co nejdříve.

 

Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková)

Před patnácti lety jsem se zamilovala do výhod bezplenkové komunikační metody. Moje tři děti a stovky ostatních miminek, se kterými jsem za tu dobu mohla pracovat, mi s rozzářenýma očima dokázaly, že takhle je to správně.

Stejný úsměv chci vykouzlit i na tváři tvého miminka. Ukážu ti, jak lépe porozumět jeho potřebám a jak zlepšit vaši vzájemnou komunikaci.  

  Jsem překladatelkou knih Koncept kontinua, Naše děti naše světy či Miminka v bezpečí, šéfkou bezplenkového mokoshopu a autorkou eBooku Bezplenkovka LIGHT a Bezplenkovka v kostce. Celý můj příběh si můžeš přečíst tady

Komentáře

  • Virtual Private Servers 29.08.2017 07:09

    Prestoze se metoda jmenuje bezplenkova, vetsina rodicu pouziva plenu jako pojistku, ochranu obleceni pri pripadne nehode. Osvedcily se pleny latkove, nebot tak dite neztrati spojitost mezi curat – byt v mokrem a vy vite kdy a kolik dite curalo a muzete lepe nacasovat dalsi pokus o trefu do nocniku.

    • Mgr. Barbora Berlinger (Nosálková) 09.09.2017 18:15

      Ma slova :-)

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.